Jedná sa o veľmi individuálnu záležitosť. Niekto skôr preferuje typ suchej Fínskej sauny. Táto sauna má už odpradávna svoje čaro. Iní zasa uprednostňujú menšie teploty (napr. aj zo zdravotného hľadiska)  a preto volia infrasaunu. A ak niekto má rád oboje, tak si môže zvoliť kombinovanú saunu.

Sauna sa môže zriadiť v interiéri rodinného domu umiestnením napr. do podkrovia, kúpeľne, pivnice alebo aj do spálne. Saunu môžeme zriadiť aj v panelovom byte, tu sa odporúča najmä infrasauna a to hlavne kvôli jej menším rozmerom a energetickej úspore.

Ďalej sa sauna môže umiestniť aj v exteriéri a to napr. do záhrady, k bazénu, ako prístavba k altánku alebo rodinnému domu, do záhradného domčeka... Možností je veľa.

Pri voľbe Fínskej sauny treba zvážiť, aký typ saunovej pece zvolíme. Možnosti sú elektrická saunová pec, saunová pec na drevo alebo pec s výparníkom ( bio sauna ) .

Typy sáun ktoré ponúkame:

Fínska sauna (suchá sauna)

Táto sauna je typická vyššími teplotami od 60°C do 110°C a relatívne nízkou vlhkosťou. Ako hlavný zdroj tepla sa používa saunová pec ale aj pec s možnosťou vykurovania drevom. Pece na drevo sa používajú hlavne v exteriérových saunách, alebo na miestach bez možnosti pripojenia na elektrinu.

Tento typ vykurovania drevom sa používal už stáročia. Súčasťou obidvoch typov pecí sú saunové kamene. Na tieto kamene sa nalieva voda, ktorá tvorí paru. Tá zabezpečuje dočasné zvýšenie vlhkosti vzduchu a tým aj zvýšenie teploty v saune.

Priebeh saunovania vo fínskej saune:
Saunovanie vo fínskej saune pozostáva z troch fáz: zo samotného procesu saunovania, ochladzovania a relaxácie.

Saunovanie
Doporučená doba saunovania vo fínskej saune je  8 - 15 minút. Každý užívateľ sauny volí čas, ktorý strávi saunovaním individuálne podľa svojho zdravotného stavu, fyzickej kondícii,  skúseností so saunovaním a vlastného pocitu.

Ochladzovanie
Jedná sa o nárazové ochladzovanie studenou vodou alebo pobytom vonku. Pri ochladzovaní sa normalizuje teplota tela a okysličuje krv. Ochladzovanie osvieži nie len telo, ale aj ducha, povzbudí sa aj psychika.

Relaxácia
Ďalšou dôležitou fázou  je odpočinok, teda celkové uvoľnenie, ktoré nasleduje po potení a ochladzovaní. Relaxácia by mala prebiehať v príjemnom prostredí, ktoré zahŕňa príjemné podsvietenie, relaxačnú hudbu, prípadne aromatické prvky.

Infra sauna

Táto sauna sa od klasickej Fínskej sauny líši hlavne rozsahom používaných teplôt  ( od 40°C - 55°C.) Vďaka nízkej teplote môžeme pobyt v tejto saune predĺžiť na 20 - 45 minút.

Ďalším rozdielom je v použití  zdroja tepla. Už ako názov napovedá, v infrasaune sa ako hlavný zdroj tepla  používajú infražiariče. Žiarenie produkované infražiaričmi je neviditeľné a telo infračernené svetlo vníma ako teplo. Toto teplo produkované infražiaričmi  využíva medicína k terapeutickým účelom už dlhé roky. Preto je dôležité používať len kvalitné infražiariče. Výhodou infrasauny je, že jej priaznivé účinky si môžu dopriať aj ľudia, ktorí zo zdravotných alebo iných dôvodov nemôžu využívať klasickú saunu, kde sa teplota pohybuje okolo 100°C. Infračervené lúče účinkujú v podstate už pri nižších teplotách a preto potenie a prehriatie organizmu spolu zo všetkými pozitívnymi účinkami sa dostavuje už pri teplote 40°C - 55°C.

Výhodou infrasauny  je, že sa zmestí takmer kamkoľvek. Vyrobíme Vám ju na mieru, či už do kúpeľne, spálne, suterénu alebo podkrovia.

Takže infrasauna je ideálnym riešením do bytov, kde z hľadiska obmedzeného priestoru nezaberie veľa miesta a z hľadiska energetickej náročnosti jej stačí bežná zásuvka na 230V.

BIO sauna

Bio sauna je vlastne kombinácia fínskej a parnej sauny. Hlavným rozdielom oproti fínskej saune je ten, že Bio sauna sa vyhrieva na nižšiu teplotu (60°C – 70°C) ako fínska sauna ale s vyššou vlhkosťou vzduchu ( 30% - 60% ), ktorú nám zabezpečuje saunová pec so zabudovaným výparníkom vody.

Kombinovaná sauna

Tento typ je vhodný pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť aký druh sauny zvoliť, ale aj pre tých, ktorí chcú využívať obidva zdroje tepla (sálavé z pece a infratechnológiu) v jednom. Preto existuje aj možnosť skĺbiť tieto dva typy sáun (suchej sauny a infrasauny)  do jednej.

Soľná sauna

Je to spojenie klasickej sauny so soľnými tehlami. Pri pobyte v takejto saune vstrebávame do tela minerály, ktoré sa nachádzajú v soli. Tieto minerály hrajú veľmi dôležitú rolu v prevencii proti zápalu hrdla, hrtanu, horných ciest dýchacích a taktiež pomáha pri prevencii a v boji s alergiou a nádchou.